Fotografas Liutauras Bartašius

...nes akimirka svarbi

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Mada: reportažinė fotografija

Niekad nemaniau, kad kirbės mintis rašyti tokia tema savo svetainėje. Kodėl? Ogi, tarsi viskas ir aišku, vienur pozuota fotografija, kitur – ne.

Pasirodo, kaip koks mados klyksmas su naujais vėjais atėjo dabar linksniuojama „reportažinė fotografija“ ir sujaukė supratimą, o galbūt tiesiog paryškino nesupratimą, kas tai yra. Juolab, deja, ir patys fotografai prie to prisideda pateikdami fotografijas savo svetainėse, kuriuose daugmaž lygiom dalim pilna pozuotų ir nepozuotų kadrų, ir vadina save reportažinės fotografijos atstovais. Štai ištrauka iš „Vikipedijos

Reportažas (pranc. reportage, angl. report – pranešti) – spaudos, televizijos, radijo žurnalistikos informacinis žanras, to žanro kūrinys, operatyviai, dinamiškai, įtaigiai pasakojantis apie įvykius, kurių stebėtoju buvo pats autorius.

Reportaže glaustai, vaizdžiai, panaudojant būdingiausias detales, perteikiama skaitytojui, žiūrovui ar klausytojui įvykių raida taip, tarsi jis būtų buvęs stebėtojas. Taip sukuriamas vadinamasis „dalyvavimo efektas“.

Todėl reportažas daromas visiškai nesikišant į renginio, šiuo atveju vestuvių, eigą. Fotografas netgi nepasakys „eikit pasivaikščioti pakrante, o aš jus pafotografuosiu“, „pažaiskit“, „pasibučiuokit“. Tai jau režisūra, kad ir negriežta.

Reportažinis fotografas įamžina tikrus įvykius, tikras emocijas, gaudo tikras akimirkas. Tikras, nesuvaidintas. Nerežisuotas. Fotografas neprašys pozuoti, kažką daryti, kažkur važiuoti – šventė vyks taip, kaip jūs ją ir suplanavote, besirūpindami galybe smulkmenų ir svarbių dalykų, kad ši diena būtų iš tiesų nuostabi – ir ja mėgaukitės, o tikros ir gyvos akimirkos guls į jūsų albumo lapus ir virpins tokius pat prisiminimus. daug ką pamatysite iš šalies, daug ko būsite nepastebėję ar tiesiog jau pamiršę – tokios fotografijos padės tai susigrąžinti ir atrasti.

Fotografas gali labai trumpai padaryti keletą grupinių kadrų su visais dalyviais ar jaunaisiais, o toliau vėl viskas teka savo natūralia eiga. Fotografas tiesiog bus šalia

Jei jums patinka ir papozuoti, ir norite „pasifotografuoti“ – tai jau mišri fotografija, kai kažkiek laiko skirsite fotografavimuisi, o dalis kadrų bus reportažiniai. Vadinasi bus ir ženkli pozuota dalis, ir reportažinių – mišri fotografija.

Žinoma, jei norėsite daug pozuoti, tai jau bus pozuota, dažnai fotografų ir klientų vadinama „meninė“ arba režisuota (režisuotų situacijų) fotografija, kur bus tik nedidelė dalis nepozuotų kadrų, paprastai iš ceremonijos.

Linkiu užsisakyti fotografą pagal savo skonį ir išvengti nesusipratimų dėl fotografavimo stiliaus :)

Tai tiek šiam kartui apie reportažą ir reportažinę vestuvių fotografiją.